ZigZag
YUSUF YİĞİT -13 AY
ZigZag

Merhaba uykusuz anne ve babalar;

Oğlumuz Yusuf Yiğit dünyaya gözlerini açtığında dünyanın en mutlu insanları olmuştuk. Hayatımız bir anda değişivermişti ve yaşam sebebimiz artık o olmuştu. Doğduğunu takip eden  ilk aylarda sürekli oğlumlaydım, önceleri  uykusuzluk ya da kendime vakit ayıramama çok dokunmadı bana, ama daha sonra zamanla yıpranmaya başladığımı anladım. Çalışan ebeveynler olarak artık kendimize de vakit ayırmak istiyorduk…

Öncelikle uyku sorununu çözmeliydik.  Uykusu giderek bozulma ve azalma gösteriyordu ve bundan dolayı da gün içinde genelde huzursuz oluyordu.  Yusuf Yiğit’ in uykusu tabir-i caizse kuş uykusu gibiydi, hiç derin uyuyamıyordu. Gündüz uykuları üç-dört seferde toplam sadece bir buçuk saatti. Bir uykusu yarım saati geçmezdi, gece ise ayrı bir faciaydı; akşam uyku saatinin gelmesini hiç istemezdik. Eşimle nöbetleşe uyutmaya çalışırken, bu çabamız en az bir-bir buçuk saatte başarıya ulaşırdı. Ve gece ayrıca sürekli aralıklı uyanır, uyutmak için mecburen sürekli emzirirdim. Geceleri ne biz, ne de Yusuf Yiğit uykusunu alabilirdi ve gündüz hepimiz yorgun savaşçılar olarak güne başlardık.

Çözüm için araştırmalar yaptık, kitaplar okuduk, uzmanların önerilerini dikkate aldık. Ama bu çabalarımız zaman kaybı ve yorgunluktan başka bir şey katmadı bize. En son bir de uyku danışmanlığına başvuralım dedik. Ama açıkçası benim hiç ümidim yoktu, Çiğdem Hanım’la tanıştık. Çiğdem Hanım Yusuf Yiğit in uykusunun iki haftada düzene gireceğini söyleyince içimden dedim ki: ‘’Çiğdem Hanım Yusuf Yiğit’ ten sonra bu kadar kesin konuşmaz artık’.”

Ve eğitime başladık. Bu sürede Çiğdem Hanım’ın büyük desteğiyle iki haftada uykusu düzene girdi.  Düzeleceğine hiç umudum yokken şimdi oğlum kendi başına uyuyabiliyor:) Yatırıyorum ve odadan çıkıyorum. Bu şekilde hem oğlumuz hem de biz daha mutluyuz. Artık kendimize de vakit  ayırabiliyoruz, oğlumla da daha verimli zamanlar geçiriyoruz.

Çiğdem Hanım’la iyi ki tanışmışız. Hep diyorum ki keşke daha önce bu eğitimi verseymişiz oğluma, artık uyku sorunu olan her ebeveyne önereceğim adres belli.

Çok teşekkürler  Çiğdem Hanım, minnettarız size.

Dr.Neslihan Günay / Yusuf Yiğit’in annesi

BeeAnne Notu: O kadar çok anne: “Emin misiniz, benim çocuğum bu işi bırakmanıza sebep olabilir, bakın:)” diyor ki…”Ne yapalım, dükkanı kapatırız biz de o zaman diyorum:))” Elbette, kısa sürede düzene giren ya da bir hafta zorlu giden bebek olabiliyor ki, bebeğin ayına da çok bağlı olmuyor bu. O nedenle, o bebeğe göre ilerliyoruz, farklı uygulamalar yapabiliyoruz vs.  Yusuf Yiğit’in babasına da ayrıca teşekkürler, zira, belki de doktor olmasının etkisiyle, uyku eğitimi konusunda bu kadar bilgili bir babaya az rastladım, çok mutlu oldum! Mutlu ve sağlıklı uykulu güzel bir hayat diliyorum….

0 cevaplar

Cevapla

Sen de bir yorum yap!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir