ZigZag
UYKU EĞİTİMİ NEDİR?
ZigZag

Uyku, beslenmeyle birlikte bebeğimizin sağlıklı büyümesi için en temel ihtiyacı. Ancak birçok anneyi oldukça zorlayan bebek uyku problemi, özellikle aylar ilerledikçe bir düğüm olabiliyor ve bebekli hayat, oldukça zorlu hale gelebiliyor. Bebekler nasıl uyurlarsa 40-50 dakikalarda tekrarlayan uyku geçişlerinde de, aynı şekilde uykuya dönmek isterler. Örneğin, kucakta uyumaya alışmış bir bebek, her uyandığında uykuya geri dönebilmek için yine kucakta olmayı isteyecek; bütün bunların bir sonucu olarak da kısa uykular; gece sık kalkmalar da kaçınılmaz olacaktır.

Düzensiz uyuyan, doğru saat aralıklarında yeterli miktarda uyuyamayan bebekler Uyku Eğitimi ile;

  • kendi kendine uyuma becerisini, herhangi bir yanlış uyku ilişkilendirmesi (sallanarak, emzirerek yani bir destekle uyuma) olmadan kazanırken, doğru saat ve sürelerde, yaşlarına uygun uykuyu uyuyabilirler.
  • uyku döngülerinde uyansalar da, tekrar kendi kendilerine uykuya dönüp devam edebilirler.

Ay ve yaş temelinde, biyolojik ritmlerine uygun olarak hazırladığımız Uyku Eğitimi Programı ile, bebeklerin ihtiyacı olan uykuyu doğru saat aralıklarında, yeterli sürede uyumasını sağlıyoruz.

20150424_072553

BeeAnne olarak, Bebek Uyku Eğitimi kapsamında bebeğin uykusunu düzene oturturken, bebekle ilgilenen kişi(ler)in de uyku konusunda belli temel bilgileri edinmesini pratik etmeye çalışıyoruz. Günün sonunda bir bebekle birlikteyiz ve belli dönemlerde diş çıkarma gibi sıkıntılarda, taşınma vb. gibi hayatmızdaki değişikliklerde bebeğin birkaç gün üstüste uyku saatleri kayabilir, farklılık gösterebilir. Anne ya da bebekle ilgilenen kişi(ler), hangi durumda neler yapılabileceğini az çok bildiği sürece, uyku düzeni birkaç gün için bozulsa da, temelde korunmuş olacaktır.

Uyku eğitimi sürecinde bebeği ve aileyi iyi tanımak; bebeğin daha önceki uyku düzenini iyi incelemek; ilk birkaç gün, saat aralıklarına ve genelde verdiği tepkilere göre Uyku Eğitimi Planı’nı takip etmek çok önemlidir. Bebeklerin yaşları itibariyle uyanıklık süreleri ortalamaları benzer olsa da; uyku uzunlukları, bazen beş-on dakika ile bile uykunun kaçması gibi detayları dikkate almak gerekir. Eğitim boyunca, aileyle birlikte elele, tutarlı, sabırlı ve kararlı bir biçimde eğitim süresini tamamlamak önemlidir.