ZigZag
TATİLDE UYKU DÜZENİ
ZigZag

Tatil mevsimi yaklaştı, planlar yapılmaya başlandı, ama ya uyku düzeni bozulursa! Zaten ebeveynlikte, özellikle de annelikte bir işin içine endişe girmezse olmaz:) Son dönemde en çok sorulan sorulardan bir tanesi de çocuğumuzun uyku düzenini tatilde nasıl koruyacağımız hakkında olunca, aşağıdaki önerileri sizlerle paylaşmak istedik:

– Tatile gitmeden önceki bir hafta ve özellikle de son birkaç gün çocuğunuzun uykularını alarak dinlenmiş olmasına gayret edin ki, tatile adapte olurken yorgunluk ihtimaline karşı vücudu daha dirençli olsun.traveling

– Seyahat gününde, mevcut düzeni korumaya çok fazla konsantre olmayın. Uçakta, arabada vs. bir şekilde uyuyabilmesi de yeterli olacaktır. Bazı bebek ve çocuklar, mevcut düzenlerini koruyabilirken, çoğunlukla uyku saatleri ve düzeni değişecektir ve normaldir. Bir günlük ara olarak düşünün ve kendinizi ve çocuğunuzu strese sokmayın.

– Tatil yapacağınız yere vardığınızda, normalde uyuduğu en yakın uyku saatinden biraz daha erken bir saatte bir sonraki uykuyu hedefleyin. Örneğin, öğleden sonra 17:00’de ulaştınız ve akşam uykusuna da genelde 20:00’de geçen bir çocuksa, akşam uykusuna o gün için 19:00’da geçmesine çalışın. Erkene almamızın sebebi, yolda daha kısa uyuyarak ihtiyacı olan uykuyu alamaması, dolayısıyla daha erken uyuyarak vücudunun aşırı yorgun düşmesine engel olmaktır.

– Eğer farklı bir ülkeye seyahat ediyorsanız ve arada saat farkı varsa; normal yatış saati neyse, gittiğiniz ülkenin saatiyle yine aynı saatte uyumasını hedefleyin. Örneğin, ulaştığınız ülkede saat 17:00 yerine 15:00 ise, gittiğiniz ülkenin saatiyle akşam 19:00’da yatmasını hedefleyin.

– 2 yaş ve üstü çocuklara kalacağı mekanı tanıtmak, lavabo ve btravelanyoyu göstermek, sizin nerede uyuyacağınızı anlatmak vs. yeni mekanla ilgili olabilecek endişe ve tedirginlikleri önlemeye yardımcı olacaktır.

– Tatil yapacağınız mekana, çocuğunuzun sevdiği bazı objeleri, hatta en sevdiği çarşafını, oyuncağını, kitabını vs. götürmek de endişe ve korkularını azaltmaya yardımcı olacaktır.

– Tatilde odanızı paylaşmak zorundaysanız stres olmayın:) Park yatak kullanıyorsanız, yatağını sizin yatağınızdan uzak yerleştirin ve evdeki düzeninizi ve uyku rutinini devam ettirin.

– Çocuğunuz birkaç gün üstüste eski düzeninde olduğu ve yeterli uyku uyuduğu sürece, arada bir normal rutinden çıkabilirsiniz. Günün sonunda tatildesiniz ve rahatlamaya ihtiyacınız var. Gün içinde dolaşmak istediğinizde, uyku saatlerini arabada ya da pusette olacak şekilde denk getirmeye çalışabilirsiniz, ya da bir akşam dışarıda yemek programınız olduğunda akşam yatış saatini birkaç saat öteleyebilirsiniz. Hatta örneğin; gündüz iki uyku düzeninde ise çocuğunuz, akşam dışarı çıkmak istediğinizde, ikinci uykuyu mümkünse daha uzun tutarak, akşam erken yorgun düşmesini engellemiş olursunuz.

Şimdiden güzel ve mutlu tatiller!

0 cevaplar

Cevapla

Sen de bir yorum yap!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir