ZigZag
MELİSA (15 AYLIK)
ZigZag

melisaEn çaresiz ve tükenmiş hissettiğiniz anda bir elin tutup sizi kurtarmasını beklersiniz ya, işte Çiğdem Hanım bizi tutan o el. 15 ay sadece emerek ve benimle uyuyan kızım, son 1,5 ay artık geceleri 15-20 dakikada bir emmek istiyordu ve gündüzleri de aşırı huysuzdu. Melisa 20 günlükken gece-gündüz ayrımı yapabiliyordu. Ama uykuya kendi kendine geçmeyi bilmiyordu ve  kendi denemelerimde inanılmaz hırçınlaşıyordu.

Aslında çok mutlu bir bebekti; ama artık o da ben de uykusuzluk yüzünden işkence çekmeye ve huysuz olmaya başlamıştık. Ben eşimin yoğun temposundan dolayı yalnız başıma yardım almadan büyütüyorum Melisa’yı. Bunun zor olduğunu tahmin edersiniz; bir de uykusuzluk ve huysuzluk eklenince son zamanlarda depresyona emin adımlarla ilerliyordum. Bir sabah kalkıp kızıma da kendime de bu işkenceyi yaşatmanın gereksiz olduğunu düşünüp yardım almaya karar verdim. 2-3 gündür zaten araştırıyordum ve hiç konuşmadan Çiğdem Hanım’a başlayalım dedim. Daha ilk geceden mucize yaşadık. Hatta her an uyanacak diye o gece yine uyumadım. “Boşuna ikimiz de o kadar eziyet çekmişiz” dedim. “Melisa da kendi yatağında yatmak istiyormuş meğer” demiştim Çiğdem Hanım’a. Aynı anda 4 diş çıkarma, büyüme haftası ve gündüz uykusunu 2’den 1’e düşürme süreci de üstüste geldi ve gündüzler için umudumu tekrar kaybetmiştim ki, 3 günde onu da çözdük.

Melisa şu an eskisinden daha mutlu. Tam bir sevgi pıtırcığı gibi dolanıyor. Algıları daha açık, çok daha çabuk öğreniyor ve anlıyor. İştahı inanılmaz derecede düzeldi. Her diş döneminde kilo veren kızım artık herşeye mama diyerek yemek istiyor. Dışarıdan da aldığımız tepkiler aynı. “Huysuzluğu gitmiş bu kızın” diyor herkes. Düzenimize ve huzurumuza kavuştuğumuz için çok mutluyuz. Onlarca defa teşekkür ettim Çiğdem Hanım’a ama bana huzur ve mutluluğu verdiği için minnettarım. Keşke daha önce başlasaymışım diyorum; bizim doğru zamanımız da bu zamanmış. Bu zorlu büyüme sürecini Çiğdem Hanım’la yaşamamız da bizim şansımızdı belki de.

Anne ve babalara tavsiyem: Asla ertelemeyin, tahammülsüzleşmeden ve tükenmeden başlayın.

Bütün bebeklere ve annelere iyi uykular…

Meltem Heybeli

BeeAnne Notu:Meltem Hanım’dan “ben hemen başlamak istiyorum” diye bir mesaj geldiğinde, önce konuştuğum anneler arasında mı diye notlarıma baktım ama ismini bulamamıştım. Sahiden de kararını vermişti, oldukça sıkıntılıydı ve tek başına uykusuz bir biçimde bir bebeğin sevgi dahil tüm ihtiyaçlarını gidermek ve bu halde bebekle iyi iletişim kurabilmek hiç kolay değil maalesef. Herkesin koşulları ve desteği eşit değil ve her bebek birbirinin aynısı değil. Melisa ile yaşadığımız süreç, bana da kendi oğlumla yaşadığım iki uykudan teke düşerkenki dönemi hatırlattı. Normalde çok rahat uykuya dalarken, bir anda sabah uykusuna direnç ya da uyusa da 20-30 dakika sonrası kalkış vb. sıkıntılar başlayabiliyor bu dönemde. Bebeğin ihtiyacına ve vücut ritmine göre hareket ederek, saat aralıklarını takiple tekrar sağlıklı uyku düzenine dönmek mümkün. Ama elbette zikzak giden bir hafta da arkasından gelebiliyor. Dolayısıyla bu süreci, bebeği de iyi takip ederek atlatmak önemli. Balküpü Melisa’yı hem diş çıkarırken, hem de büyüme döneminde sağlıklı uykulara kavuştuğu için kutluyor, kocaman öpüyorum. Güzel ve eğlenceli sohbetlerimizi özleyeceğim Meltem Hanım, güveniniz için teşekkür ederim. Sevgilerimle, 

BA-Circular-Watermark

2 cevaplar
 1. Meltem Heybeli says:

  Melisa icin verdigim en dogru kararlardan birisiniz.

  P.S.: Eglenceli sohbetlerimize dilediginiz zaman devam edebiliriz. Ben de sizi cok ozleyecegim cunku. 🙂

  Cevapla
  • Bee Anne
   Bee Anne says:

   Sağolun, çok teşekkür ederim gerçekten. Ben de ne şanslıyım ki, hep sizin gibi kalbi temiz, gönlü geniş insanlarla karşılaşıyorum BeeAnne’de..Akılda, kalpte olacaksınız, sevgiler…

   Cevapla

Cevapla

Sen de bir yorum yap!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir