ZigZag
ELA – 7,5 AYLIK
ZigZag

Uykusuz, mutsuz, yorgunsan ve Mutlu Son hikayelerini okuyup “keşke” diyorsan mutlaka hemen Çiğdem Hanım’ı aramalısın…? O tatlı minik hayatımıza katıldığında dünyamız bir anda değişti. İlk bebek olmasının tecrübesizliğiyle günler geçmeye başladı ama bir sorun vardı; olması gereken düzende uyumuyordu. Yenidoğan dediğin emer uyur derler ama nerdeee… Bizim bal peteği hiçbir zaman olması gereken sürelerde uyumadı. Daha ilk aydan kendimi uyku eğitimi araştırması yaparken buldum, hayatta yapmam dediğim ayakta sallamaların esiri olmuştuk bile. Doktor arkadaşlarımı çekiştirmek gibi olacak ama ne zaman kontrole gittiğimizde uyku sorusu sorsam “kişiliği böyledir, uykuyu sevmiyordur” diye geçiştiriyorlardı beni. Etraftan klasik gelen cümleler hiç bitmedi, “Kırkı çıksın, 6 aylık olsun, ek gıdaya alışsın, yaşı gelsin, bebek ağlatılırmıymış” diye uzayan cümleler. Gündüz uykuları aylarca 30 dakikayı geçmeyip, gece sayısız kalkmalar başlayınca benim şalterler inmeye başladı.

Bir arkadaşım vasıtasıyla Çiğdem Hanım’ın ismini duymuştum. Son sabır taneciğimi de kaybedince kendisini aradım. Normalde hiç ağlayan bir bebek değildir nasıl yaparız dayanabilir miyim diye korkularım vardı. Ama daha ilk konuşmada Çiğdem Hanım’ın içten,  sakin ve huzur veren sesiyle rahatlamış ve ona güvenmiştim ? Başlamadan önceki gece çok ağlar mı diye stresten uyuyamadım ama ertesi gün ilk gündüz uykusuna sadece 15-20 dakika içinde geçince şok oldum.Hem öyle kendisini yıpratacak bir ağlama da yoktu. Eğitimin ilk gecesi de heyecandan uyuyamadım ama bizimki sabaha kadar deliksiz uyudu ?? Tabi ki zorlandığım günler oldu çünkü bebeğime tek başıma baktığım ve benden başka kimseyle temas kurmadığı için biraz fazla bağlanmıştı bana ve benden ayrılıp uyumaya biraz direndi. Olmayacak galiba diye düşünürken Çiğdem Hanım’ın “sizinle odadan erken çıkalım” artık demesiyle bir anda mucize oldu sanki direnmeden uykular başladı. Eee tecrübe sonuçta?

2 hafta sonunda kendi kendine uyumayı öğrenen, mutlu, iştahı açılmış bir uykucu balarımız oldu bizim de. Tabii eğitimin bir güzel yanı da gün sonunda Çiğdem Hanım’la olan sohbetler. Ayrıca halledemeğiniz sorunlar olduğunda yardım alabileceğinizi bilmek insanı rahatlatıyor. (örnek 2,5 ay sonra saatleri biraz karıştırdım ama tek cümleyle telefonun öbür ucundan nokta atışı sorunumuzu çözdü sağolsun )
Tekrardan teşekkür ederim Çiğdem Hanım. Kendime ayırabildiğim zamanlar yarattınız bana ve tükenmiş psikolojimi düzelttiniz, bizi kurtardınız. Uykusuzluk kader değil üzülmeyin, geriye baktığınızda kesinlikle iyi ki yapmışım diyeceğiniz uyku eğitimini almak için kendinizi Çiğdem Hanım’ın sihirli ellerine bırakın…

Gizem Özdemir/Ela’nın Annesi

BeeAnne Notu: Gizem Hanım, birçok anneden duyduğum cümleleri sanki biraraya getirmiş, benimle ilgili sözleri için çok teşekkür ederim ama inanın ben sadece yönlendiriyorum, asıl işi yapan anneler ve bebekleri:) Bal peteği demiş Ela’ya annesi, bundan sonra bunu da ekliyorum BeeAnne bebeklerine:) Çok teşekkürler güzel mektubunuz için, sevgilerimle..

.

 

0 cevaplar

Cevapla

Sen de bir yorum yap!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir