ZigZag
DEMİR ve AYAZ (10 AYLIK – İKİZLER)
ZigZag

 

Bugün Instagram story’de ikiz bebek annesi bir annenin yazısını görünce kendime çok kızıp hemen yazmak istedim. Verdiğiniz destek bahane kabul etmez…

İkizler hep merak konusu… Aynı anda iki farklı bebeği (bizimkiler öyle) idare edebilmek müthiş bir sabır ve enerji istiyor evet… Biz Çiğdem Hanım ile tam da bu enerjinin tükendiği bir noktada buluştuk. Gece ve gündüz uykuları artık kabus olmaya başlamıştı….Bebeklerin birisi kolik, diğeri de bu kesintisiz ağlamalar sonucu uyum sorunu yaşıyordu.

Söylediğim gibi iki farklı bedeni anlamak ve doğru şekilde yönlendirmek için son derece sabır ve büyük bir çaba gerekli. Çiğdem Hanım tam bu noktada tarifsiz desteği ile bize öyle yardımcı oldu ki. Enerjinin yetmediği, artık nasıl olacağını düşünemediğin bir zamanda hayatımıza tekrar yön verdi. Program tamamlandığında ise (ben bu aşamada çok endişe etmiştim) herşey onun söylediği gibi devam etti. Bocaladığım zamanlarda bile Çiğdem Hanım’ın bir telefon kadar uzağınızda olduğunu bilmek müthiş.

Ben bugün bebeklerim uyuduğunda, kendime vakit ayırabiliyorum. Kitap okuyorum, sıcacık bir kahve içiyorum keyifle…Önceleri bu durum hayal gibi gelirdi…

Sürekli pış pış yaparak, uyusunlar diye yanlarından hiç ayrılmayarak çok sıkıntılı geçiriyordum uyku zamanlarını…Yorgun, uykusuz, aç…Bu durum bebeklerin gelişimi için de çok önemli çünkü, annenin tüm hissettiği bebeğe direkt olarak yansıyor. En çok da rahatlamış bedenim ve ruhum ile daha çok faydam dokunacak evlatlarım için seviniyorum. Daha fazla anne onlara ulaşabilsin diye her yerde bahsedeceğim.

Bizim sürecimiz biraz farklı oldu, keşke demek istemiyorum. Geçmiş aylar ile alakalı tek keşkem sizi daha geç tanımış olmak. Bu bir sınav değil, yorgunluk ve uykusuz geceler, gerçekten bir anne ve baba için tahammül edilebilir birşey değil.

İnsanın hayatında yer etmiş kişiler vardır. Kimisini hiç hatırlamak istemezsiniz, kötü anılarınızda baş rol oynarlar…Bazı kişileri ise hayatınızın bir parçası olarak güzel anılarınız arasında nereye koyacağınızı bilemezsiniz…Daha fazla anne onlara ulaşabilsin diye her yerde bahsedeceğim.

Neriman Küçük (Demir ve Ayaz’ın anneleri)

BeeAnne Notu: İkiz annelerin işi adı üstünde çifte zor…Çok sakin bebeklerde bile yapılan herşeyi iki ile çarptığınızı düşünün, gerçekten evlerdeki tempo inanılmaz olabiliyor bazen. Geç kalmak konusu tartışılır, her ebeveynin yaşadığı farklı kanımca, o nedenle de belli yaş üzeri elbette gecikme ya da daha zor olmakla beraber, uyku düzenini ağırlıklı olarak ilk 4,5 ay- 2 yaş aralığında rahat kuruyoruz. Neriman Hanım ile de daha once çalışmıştık, sağolsun Mutlu Son hikayesini gönderdi, daha çok yazacağı, okuyacağı, balarılarıyla keyifli vakit geçireceği vakti olması dileğiyle…Sevgiler,


 

0 cevaplar

Cevapla

Sen de bir yorum yap!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir