ZigZag
ARDA (6 AYLIK)
ZigZag

Yöntem Ailesi – Arda, 6 Aylık

yontemailesi

Herşeyden önce umarım mesajım, bebeği uyku problemi yaşaması muhtemel ve yaşayan birçok anne adayı ve anneye ulaşır.

Bizim uyku problemi serüvenimiz, oğlum Arda’nın doğumundan 10 gün sonra başladı. Arda’nın doğduğu ilk hafta, balayı haftası olarak gerçekten çok keyifli geçti. Arda, kitaplarda yazdığı gibi, her 3-4 saatte bir uyanıp, beslenip, 10-15 dakika yenidoğan aktivitesinden sonra, tekrar uykuya dalıyordu.

Ancak 10. Günün sonunda, kolik bebek belirtileri vermeye başladı. Durmaksızın sebepsiz ağlamalar, uykudan sıçrayarak uyanmalar, kasılmalar vs. Önce kırkı çıksın geçer dediler, sonra üç ay bekledik ve Arda’nın kolik durumu tam beş buçuk ay sürdü. Kolik bitti ve fakat beş buçuk ayın sonunda eşim ve bize destek olan annem, bakıcımız hepimiz perişan haldeydik. Sabahlara kadar uykusuz geceler, huzursuz ve pışpışlanıp sallanmadan uyumayan bir bebeğimiz vardı, her gece en az on defa uyanıp saatlerce kucağımızda sallıyorduk, bu bize koliğin hediyesiydi. Sinirlerimiz gerilmiş, hiçbir uyku düzenimiz neredeyse kalmamıştı. Eşimin kurumsal bir iş hayatının olması ve benim de tam zamanlı olmasa da serbest olarak işime devam etme isteğim, tam dinlenme gerektiriyordu, ancak eşimin ve annemin uyku eğitimi verme konusunda tereddütleri vardı, kulaktan dolma bilgilerle bunun çok zor ve zahmetli olduğunu düşünüyorlardı. Bir de bu süreçte onları ikna etmem gerekti. Bu yola çıkarken ailenizin de sizin yanınızda olması ve sabırlı olması gerekiyor; özellikle büyükanneler, teyzeler, halalar daha geleneksel oldukları için bu eğitime karşı çıkabiliyorlar. Tavrınızı net koyup ebeveynin kararı doğrultusunda ilerlemek gerektiğini onlara kibarca hatırlatmak gerekiyor.

Bu süreçte, oğlumuzun gelişimi için; yeme düzeni olsun,  motor becerileri olsun tam dinlenmiş bir bebeğin çok daha iyi geliştiğini gözlemliyordum. Uyku da, yeme içmesi ve diğer becerileri kadar önemliydi. Hep birbirimize yabancı uyruklu çocukların ne kadar sakin, ne kadar dingin olduğu örneğini verip dururuz, evet doğrudur ancak birtakım özellikler genetik olsa da birçok özellik bebeğin düzenini oluşturma ve bu düzeni uygulamaktan geçtiğini gördüm, okudum ve çevremde deneyimledim.

Arda artık 6. ayına geliyordu ve eski dostum Çiğdem uyku danışmanı ve uzmanıydı. Doğumdan önce bunun bu kadar önemli bir konu olabileceğini anlayamamıştım. Çiğdem’in hayattaki duruşunu, disiplinini ve vicdani yönünü çok iyi tanıdığım ve her zaman başarısını takdir ve gıpta ettiğim için kendisine bu konuda da destek olması için danıştım;  beni ve oğlumu Çiğdem’den başka kim daha iyi anlayabilirdi? Kendisi ne kadar iyi dostum olsa da bu süreçte profesyonelliğinden hiç ödün vermeden, bana, sadece uyku eğitimi alan bir anne olarak yaklaştı.

Gerçekten dostluğumuz bir tarafa, Çiğdem’in de bir anne olması benim bu yoldaki en büyük güvencemdi. Çünkü anneliğini yakından biliyor ve çok güzel bir anne olduğunu görüyordum. Çiğdem’le çalışmaya başladık ve Arda’nın uyku eğitimini Çiğdem 4-5 gün içerisinde çözdü, Arda’nın ağlamadan uyumayacağına inanmayan annem ve eşim hayretler içerisinde kaldı.

Sabahlara kadar pışpışlanmadan, sallanmadan uyumayan Arda, ilk gece 15 dakika, ikinci gece de 5 dakika ağlayarak ve 3. gece hiç ağlamadan uyumaya sabaha kadar 10-11 saat uyumaya başladı. Bizim için gündüz uykularını düzene sokmak biraz daha zaman aldı, ama onun da üstesinden 7-8 gün içerisinde geldik. Birinci haftanın sonunda gece 19.00 civarı yatan ve gündüz üç uyku uyuyan altı aylık bir bebeğimiz vardı.

Siz sevgili annelere tavsiyem, öncelikle uyku eğitimi vermeden kesinlikle çok kararlı ve hazır olmanız gerekiyor ve eğitimi mümkün olduğunca erken bir dönemde vermenizde fayda var. Ayrıca bu konuda iyi eğitim almış uzmanlar eşliğinde bunu uygulamak sağlıklı. Çiğdem Koyutürk, Türkiye’deki sayılı uzmanlardan biri ve hayattaki başarısını da bu alana yansıtmış bir profesyoneldir.

Kendisini dostum olarak kucaklıyor, profesyonel olarak da başarısından dolayı tebrik ediyorum. Oğlum Arda gibi hareketli ve heyecanlı bir bebeği uyutan, tüm bebekleri uyutur. Sadece sabırlı ve kararlı olmak gerekiyor. Seni seviyoruz BeeAnne.

Eda Güntekin Yöntem

BeeAnne Notu: Ben de sizi seviyorum:) Bu güzel sözler beni çok ama çok mutlu, bir o kadar da mahçup etti. Ne desem az! Ben de, Eda’ya ve günün sonunda bana inanarak bu konuda desteğini esirgemeyen aile üyelerine ayrıca teşekkür ederim. Eda’nın da söylediği gibi, aile büyüklerinin de bu işe inancı çok önemli. Benim yüzüme hep kocaman bir gülümseme kondurmayı başaran minik balarısı Arda, bu işi de başardı. Çok daha büyük başarılara imza attığı, ama en başta mutlu olduğu güzel, sağlıklı bir ömür diliyorum ve sevgiyle kucaklıyorum. Sevgilerimle…

BA-Circular-Watermark