ZigZag
ANNELERİN İŞE DÖNÜŞ STRESİ
ZigZag

Gebelik dönemi, doğum hazırlıkları, doğum, doğum sonrası derken ise dönme vakti geldi ve anne olarak endişelerinizle, “nasıl olacak?” duygusuyla mücadele etmeye başladınız mı? Bu yazımızda, işe dönüş sürecinizi daha rahat atlatmanızı sağlayabilecek önerilerimiz var.

1. Bebeğinizin Rutini: Siz işe başlamadan, bebeğinizin günlük bir rutininin (beslenme, uyku, aktivite vb. düzeni) olması sizi rahatlatacaktır. Bebeğinizin mevcut düzeninde ilk günlerde aksama olabilir, stres olmayın.work

2. Son Hafta: İşe dönmeden önceki son haftanızda, bebeğinizi bırakacağınız kişi(ler) ile günlük rutininizi tekrarlayın. Evinizden çok uzaklaşmadan dışarıdayken, siz olmadan günün nasıl geçtiğini görebilir, nelerin değişmesi gerektiğini değerlendirme fırsatı bulabilirsiniz.

3. İşinizi Ziyaret: Yapma şansınız varsa, işinize dönmeden önce telefonla ya da ofisi ziyaretle sizi nelerin beklediğini öğrenin. Bu ziyaretle, yeni ve mevcut işlerinizle ilgili güncel durumu öğrenerek, kendinizi daha rahat hazırlama fırsatı bulursunuz.

4. Evraklar: İşe dönmeden önce, sizden resmi evrak, doktor raporu vb. belgeler istenip istenmediğini öğrenin ki; işe başladığınızda muhtemelen yoğun olacağınız için tekrar bu işlemlerle uğraşmaya vakit harcamayın.

5.Başlama Günü: İşe başlama günü olarak mümkünse pazartesi gününü seçmeyin. Örneğin, çarşamba daha iyi bir gün olabilir başlamak için! Bütün haftayı işte stresli geçirmek yerine; hafta ortasında işe dönerek, iki gün sonra haftasonunda yine bebeğinizle ilgilenme şansını bulmak sizi rahatlatacaktır.

6. Yardım Alın: İmkanınız varsa, özellikle ilk hafta günlük işlerinizde yakınlarınızdan yardım alın. Örneğin, market alışverişiniz…Evet, belki istediğiniz gibi olmayacaktır:) ama sizin için yoğun geçecek bir haftada kendinize ek işler yüklemek stresli olabilir.

7. Akşamdan Hazıbusy-working-mom-clipart-1rlık: Giyeceklerinizi, işe götüreceğiniz şeyleri, bebeğinizle ilgili yapılması gerekenleri sabaha bırakmamaya çalışın. Akşam çok yorgun olsanız da, yapabileceklerinizi yaptıktan sonra uyumak, sabah panik ve gergin olmadan ise dönmenize yardımcı olacaktır.

8. Yeni İşler: İşe dönmeyle beraber, hayatınızın yeni rutininde kafanızdaki birçok şeyi sırayla yapmaya başlamayı planlıyor olabilirsiniz. Ancak, özellikle ilk hafta basit bir düzen kurarak sadece adapte olmaya çalışın. Yapılacaklar listenizi, daha sonraki haftalarda dikkate alın.

9. Planlama: Çalışan anne iken, her gününüzü önceden planlamaya çalışmak işinizi kolaylaştırır. Yapılacakları düzenli olarak sıraya koydukça; hem fiziken daha az yorulmuş, hem de aklınızda sürekli “yapmam lazım” düşüncesi ile yaşamamış olursunuz.

10. Tablolar: Bebeğinizin uykusu için, siz işteyken bebeğinizle ilgilenecek kişi Uyku Günlüğü Tabloları’nı   http://beeanne.com/bee-dokuman/ kullanabilir, siz de günlük/haftalık olarak takip etmiş olursunuz. Çok yakında, bebeğinizin beslenme, ilaç vb. düzenini de takip etmenizie yarayacak tablolar da websitemizde yer alacak…

Bu yeni dönemi az stresli geçirmeniz ve başarılar dileğiyle…

0 cevaplar

Cevapla

Sen de bir yorum yap!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir