ZigZag
ALİ ÖZGÜR (5,5 AYLIK)
ZigZag

Merhaba BeeAnne,

Ali Özgür’le birlikte yaratılış sebebim neymiş onu daha iyi anlamaya başladım. Onu kucağıma aldığım ilk dakikaları dün gibi hatırlıyorum. Hastane yatağında  daha kendime bile gelememişken kalbimin ucundan sarkarak aklımın has köşesine düşen nur tanesinin gelmesini heyecanla bekleyişim sadece birkaç damla gözyaşı ile anlatılabilir. Zihnimden klavyenin tuşlarına dökülen sözcüklerle nasıl anlatabilirim değil mi minik bebeğimin kalbime bıraktığı ilahi mührü?

Bebeğimle birlikte yaşama daha sıkı sarılmaya başladım. Değişmez dediğim bir sürü alışkanlıklarım artık yok. Şimdi her şeyi minik bebeğimin daha rahat ve mutlu olması için düzenliyor ve şekillendiriyorum. Bu seyir halinde tek başıma halledemeyeceğim bazı sorunlarla karşılaştım ve anne acemiliği ile kendimce çözmeye çalıştım. Bazen iyi besleyemedim bazen uyutamadım bazen susturamadım. Etrafımdan sürekli yardım bekledim. İlk çaldığım kapı annemdi. Onun şefkatli kollarından başka kime emanet edebilirdim değil mi? Beni el bebek gül bebek büyüten annem yine cesurca ipleri eline aldı ve bana yardım etmeye başladı. İlk bir kaç ay bu şekilde geçti. Annemin tecrübe ile edindiği bazı bilgileri uygulamaya başladık. Eşimle uyutmayı başaramadığımız bebeğimizi annem kendi yöntemleriyle uyutmaya başladı. Nihayet beş ayımızı bu şekilde tamamlamayı başardık. Ben de birşeyler öğrenmeye başlamıştım. Annem olmadan da bazı kararları cesurca almaya başladım. Kendi tarzımı oluşturmayı başarmıştım. Beslenme düzenini ayarlamayı, emzirmeyi, besledikten sonra gazını rahatça çıkarmayı, onu yıkamayı annesi olarak yapmam gereken daha birçok şeyi ustaca yapmaya başladım. Fakat birşey istediğim gibi olmuyordu. Eksik bir şey var gibiydi. Bunu benden başka kimse hissedemiyordu. Bebeğim her ağladığında        ” karnı acıkmıştır besle”, “gazı vardır, çıkart” gibi tavsiyelerde bulunuyorlardı. Ben de onların tecrübelerine inanarak söylediklerini uyguluyordum. Uyguluyordum ama hiç içime sinmiyordu.

Etrafımdaki annelerin tavsiyelerini ikinci plana atmaya karar verdim ve bilimsel yöntemlerin bebek büyütme ile ilgili ne gibi akımlar ürettiklerini araştırmaya başladım. Huysuz bir yaradılışı olduğu iddia edilen bebeğimin aslında huysuz olmadığını uyku düzenindeki bazı bozukluklar yüzünden böyle davrandığını fark ettim. Sonra beş aylık bir bebek için uyku düzeni nasıl ayarlanır araştırdım, birsürü yöntemle karşılaştım. Kendimce uygulamaya başladım fakat başarılı olamadım. Uzmanların görüşlerini okuyup uygulamak yerine bir uzmana danışıp onunla birlikte bir yola girmeye karar verdim ve Gül Hanım ile tanıştık. Gül Hanım ile birlikte uyguladığımız yöntemle verimli sonuçlar elde ettik. Onbeş günü nihayet tamamladık ve bebeğim gün içinde uyuması gereken saatleri mışıl mışıl uyuyarak geçirmeye başladı.

Bebeğim ilk geceler ağladı. O zamanlar Gül Hanım’ın desteği hiç eksik olmadı. Hep yanımızda oldu ve nitelikli uykuyu oğlumun günlük rutinleri içine yerleştirmeyi başardı. Uyku eğitimi biteli iki gün oldu ve oğlumuz mışıl mışıl uyumayı öğrendi. Biz de bir bebek nasıl uyutulur öğrendik. Her şey için çok teşekkür ederiz iyi ki varsın BeeAnne.

 

0 cevaplar

Cevapla

Sen de bir yorum yap!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir