ZigZag
ADA – (13 AYLIK)
ZigZag
Herkese merhaba,
Bu satırları yazarken “Uyku eğitiminden öncesi nasıldı?” sorusunu eşimle kendimize sorduğumuzda, gerçekten de çok fazla hatırlamak istediğimiz hatıralarla dolu olduğunu gördük. Çok değil 1 ay öncesine kadar gece uykusunu unutmuştuk. Ada bizim yatağımızda yatıyordu. Saat başı uyanıp meme istiyordu. Saat başı uyanmak bir yana özellikle eşimin emzirirken çektiği çile artık tahammül edilemez bir hal almıştı. Bunun yanında saat başı uyandığımız için de sabah kalktığımızda işe gidecek gücü bile kendimizde bulamaz hale gelmiştik.
Gündüz uykuları ise keza aynı şekilde çok düzensiz ve kabus gibiydi. Ada kendi yatağında uyumadığı için sürekli gözetlemek zorundaydık. Uykuya dalması için türlü numaralar denemek zorunda kalıyorduk. Uyuduğu zaman da farklı problemler vardı. Sonuç olarak, Ada uyurken bile bizi meşgul ediyordu. Dinlenme şansımız dahi yoktu.
Çalışan anne baba olarak bu durum bizim hayat enerjimizi dahi söndürmüştü. Hayattan bile zevk alamaz durumdaydık. Ada da düzenli uyuyamadığı için gün içinde çoğu zaman huysuz ve halsizdi. İştahı bile etkileniyordu.
Bu gidişe bir dur demek gerekiyordu. Internet üzerinde uyku eğitimi ile ilgili araştırma yapmaya başladık. Eşimin de benim de aklımda bir çok soru işareti vardı. Olumlu olduğu kadar bir çok kişinin de olumsuz baktığını da biliyorduk bu eğitime. Eşimle birbirimize verdiğimiz destek ile bu işe başlamaya karar verdik.
Ve… BeeAnne ile tanıştık 🙂 Bundan sonrası sanki hayatımızda yeni bir sayfa açılmış gibiydi. Gül Hanım ile görüşmeler yaptık ve yönlendirmelerine harfiyen uyduk. Sağolsun bize çok yardımcı oldu ve ilgilendi. Aklımızdaki endişeleri giderdi.
Ada’nın uyku eğitimine başladığı 2. gün sonunda bile büyük yol katetmiştik. Biz bile eşimle buna inanamıyorduk. Geceleri uyku uyumaya başlamıştık. Ada’yı yatırdıktan sonra, çaylarımızı demleyip sohbet etmek gibi çılgınlıklar yapar duruma gelmiştik 🙂 Hayat kalitemiz inanılmaz artmıştı. Hem biz hem de Ada artık daha mutluydu. O da daha fazla ve kaliteli uyuyordu biz de.
Şu an Ada 14 aylık. Yaklaşık 1 ay oldu. Geriye dönüp baktığımız da iyi ki uyku eğitimi vermişiz diyoruz. Başlamadan önce yalnızca bir “hayal” gözüken uyku düzeni artık “gerçekten” var.
Teşekkürler Gül Hanım ve Çiğdem Hanım!
Arda – Pınar Aladağ
Bee-Anne Notu: Bu sözlerin üzerine söyleyecek pek birşey yok aslında, uykusuz ebeveynlik ve getirdiği stresin olumsuzlukları yadsınabilir gibi değil. Ada’ya ömür boyu mutluluklar ve bol uykulu günler…
0 cevaplar

Cevapla

Sen de bir yorum yap!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir