ZigZag
99 SAYFADA BEBEKLİKTEN ÇOCUKLUĞA
ZigZag

Prof.Dr.Yankı Yazgan, Türkiye’nin önde gelen çocuk ruh sağlığı uzmanlarından. Hayattaki duruşuyla, kitaplarıyla da benim çocuk sahibi olmadan önce de takip ettiğim, ancak çocuk sahibi olduktan ve BeeAnne’yi kurduktan sonra daha da ilgi duyduğum bir uzman.

99 Sayfada Bebeklikten Çocukluğa, bir çırpıda okuyacağınız bir söyleşi dizisi, Yankı Bey’in sorulara cevapları son derece özet ama bir o kadar dolu, anlaşılır ve en temel ve önemli konulara cesurca temas eder nitelikte. Doğumdan ergenliğe kadar olan dönemle ilgili önemli bilgiler verilen kitap, sadece anne ve babalara değil; teyzelere, anneannelere, dedelere, kısacası çocuklarla ilgilenen herkese sesleniyor.

İlk 3 yıl, insan beyninin ana çizgilerinin şekillendiği zamandır diyor Yankı Yazgan ve henüz konuşma becerisini kazanamamış, kendisini ifade edemeyen bir çocuğa disiplin adına ceza vermenin, farkında bile olmadığı bize göre “yanlış” bir davranışı bağırarak ya da ceza ile bastırarak, aslında geri dönüşü olmayan zararlar verebileceğini söylüyor.242222

Çocuk yetiştirmede; iletişim kurmayı, anlamayı, kendini ifade etmeyi bilen bir birey olmanın yeterli bir hedef olduğunu söylüyor. Çocuğun hedefi büyük gibi olmak değildir, çocuk gibi olması yeterlidir; ancak arkadaşlarıyla iletişiminin, verilen sorulara cevap verebilmesinin, iletişim tarzının önemini vurguluyor Yazgan.

Kitaptan bazı ilgi çekici notlar:

– Günümüzde çocukların akıllılığı, markaların logolarını okumak, televizyondaki sanatçıların isimlerini bilmek şeklinde tanımlanıyor.

– Çocuğun kafa tutabilme hakkı: Kafa tuttuğu için ezilmemesi bu hakkın ilk koşulu. Ancak diğer bir koşulu ise, görüşlerini ifade ettiğinde, eğer kabul görmezse, bunu kabullenebilmesi.
BeeAnne Notu: Ülkemizde, farklı fikirlere tahammülsüzlük, görüşlerin kabul olmaması halinde aşırı duygusallık ve kişisel tepki gösterme eğilimi son derece yüksek; küçük çocuklarda bile birbirlerine hitapta hep birbirinden daha üstün hissetme güdüsü oldukça yoğun maalesef.

– Çocuğumuzun, sehpanın üstündeki vazoyu devirmesi aslında onun bize gücünü, yapabileceklerini gösterdiği bir harekettir. Ancak, ona kızmak yerine, bizim o vazoyu orada erişilebilir halde bırakmamamız daha doğrudur.

– Disiplin, tutarlılık demektir! Aşırı disiplin, gereksiz katılık, temelde iyi disiplin kuramayanların düştüğü hatadır. Disiplin, korkutucu değil, aksine, aşırılıkları önlemenin en önemli araçlarından birisi. Yüksek sesle konuşarak etrafı rahatsız etmemeyi öğretmek, arkadaşlarıyla nasıl konuşması gerektiği ile ilgili yönlendirmek vs. disiplinin parçaları.

– Çocuğunuzun başrol oyuncusu olması hırsına girmeyin, bir başrol oyuncusu olmak uğruna çok iyi oynayabileceği bir karakter oyuncusu rolünü heba ettirmemek gerekir.

Kitap Adı : 99 Sayfada Bebeklikten Çocukluğa
Yazar : Prof.Dr.Yankı Yazgan
Söyleşi: Didem Ünsal
Kitabevi : Türkiye İş Bankası

0 cevaplar

Cevapla

Sen de bir yorum yap!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir