ZigZag
3-4 Ay
ZigZag

Toplam Uyku: 14-16 saat

Gündüz Uykusu: 4-5 saat – 3 aylık bebeklerde 3 ile 5 adet arasında değişken; 4 aylık bebeklerde genellikle 3 uyku)

Gece Uykusu: 10-12 saat

– Bebeğiniz için bu aylara kadar uyku rutinin oluşturulması için sarfettiğiniz çabaların meyvelerini almaya başlayabilirsiniz.

– Uyanıklık süresi uzamaya başlamıştır, gündüz uykuları aralığı ortalama olarak 1,5-2 saat civarındadır. Gece uykusuna yatış saatinin, 18:00-20:00 aralığında olması idealdir. Mevcut yatış saati, bu aralıktaysa aynı şekilde devam edebilirsiniz.

– Uyku sinyali olarak sizin söyleyeceğiniz ya da çalacağınız bir ninni, bebeğinizi hem rahatlatan, hem de ona uyku vaktinin geldiğini hatırlatan net bir sinyaldır.

– Bebeğinizin uyanmalarında, kendi kendine tekrar uykuya dalabilmesi için her kalkışında hemen yanına gitmeden, kendisinin uykuya dalma ihtimaline fırsat verin. Örneğin, gündüz uykusuna kalktıktan kısa süre sonra kalkmışsa, bir iki dakika uykuya geri dönebilmesi için fırsat verin. Bunu tekrarlayarak, kendisinin uykuya dönebilme becerisini kazandırabilirsiniz.

– 4.ay itibariyle, güvenlik kurallarına dikkat edilerek hazırlanmış bir uyku arkadaşını uyku rutinine ekleyebilir, bebeğinizi uyku arkadaşıyla birlikte yatırabilirsiniz.