ZigZag
2-4 Yaş
ZigZag

Toplam Uyku: 11-14 saat

Gündüz Uykusu: 1-2 saat

Gece Uykusu: 10-12 saat

– Bebeğinizin yatağını çocuk yatağıyla değiştirmek için, kendisi istese de, acele etmemelisiniz. Yatak değişikliği öncesinde uyku rutini ve kurallarını yerleştirmeniz, değişiklik sırasında yaşayabileceğiniz uyku problemlerinin önüne geçmeye yardımcı olacaktır.

– Fiziksel olarak çok aktif oldukları bu dönemde, enerjilerini harcamaları gelişimlerine ve uykularına katkıda bulunacaktır. Çok yorgun olduklarında normalden daha erken akşam uykusuna yatırabilirsiniz.

– Uyumamak için isteklerin ve bahanelerin yoğun yaşanacağı bir dönem olması nedeniyle, sizin kurallarınızın geçerli olması ve tutarlı bir biçimde uyku saati geldiğinde uyku rutininizi başlatmanız ve bundan taviz vermemeniz önem taşıyor. Uyku rutini, sıkıcı gelmeye başladıysa,ilgi duyduğu sakin bir aktiviteyi rutine ekleyebilirsiniz.

– Yataktan çıkmaya başladıklarında, sabırlı ve kararlı olmanız bu süreci rahat geçirmeniz için önemli. Her yatağından çıkışında sakin ve fazla iletişim kurmadan, bunun bir kural hatırlatarak tekrar yatağına yatırmalı ve uyuyana kadar tekrar etmelisiniz.

– Televizyon vs, hiçbir zaman uyku rutinin içinde olmamalı, dolayısıyla özellikle bu yaşlarda daha da ilgileri artacağı için teknoloji ile geçirecekleri saatleri ve sürelerini uzmanların da önerilerini dikkate alarak belirlemelisiniz.