ZigZag
1-2 YAŞ
ZigZag

Toplam Uyku: 12-14 saat

Gündüz Uykusu: 2-3 saat (15-18.ay arasında tek uykuya geçiş süreci başlar)

Gece Uykusu: 10-12 saat

– Bu yaş döneminde ortalama 15.ay ile 18. ay arasında gündüz uykuları ikiden bire düşecektir. Bazı bebekler, tek uykuya daha erken de geçebilirler. Tek uykuya geçiş döneminde:

* Bazı günler tek, bazı günler iki uyku olarak devam edecektir.

* Bazı günler birinci uykuya, bazı günler ikinci uykuya direnecek ve bir uykuyu uyumayacaktır. Eğer uyku eğitimi var ve kendi kendine yatağında uyuyabilen bir bebekse, örneğin birinci uykuya yattığında uyumak yerine yatağında kendi kendine oyun oynamaya başlayabilir ve ya hiç uyumaz, ya da normalde uyandığı saate doğru uyuyakalır. Bu da, ikinci uyku saatinin ve dolayısıyla akşam uykusuna yatış saatinin gecikmesine yol açar.

* Gündüz iki uyku uyuduğu günlerde, özellikle birinci uyku kısalmaya başlamıştır.

– Yukarıdaki değişiklikleri yaşıyor ve artık iki uykuyu hiç uyuyamıyorsa, birinci uykuyu her gün kademeli olarak geciktirebilir ve yorgun olmadığına emin olarak, önce 11:00-12:00 aralığında bir saatte; daha sonra da 12:30-13:00 civarında tek uyku uyumasını hedefleyebilirsiniz.

– Bu geçiş sürecinde sabırlı olmanızı ve bu sürecin birkaç hafta sürebileceğini unutmayınız.

– 2 yaşından önce yatağından çıkmaya başladığında, daha büyük yatağa geçiş için acele etmemeniz de tavsiye edeceğimiz noktalar arasında.